Bionafta

Vše o naftovém motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady, topení a chazení…

Bionafta

Příspěvekod Zdeněk » ned 12. dub 2015 19:30:16

Zdravím, máte někdo zkušenosti s bionaftou? Já vím, většina lidí řekne, že by takový humus do nádrže nikdy nedali, mne by ale zajímal názor někoho, kdo to vyzkoušel. Mám Multinku Jtd 105, nerad bych ji odepsal, ale rozdíl v ceně je 6Kč na litru!
Zdeněk
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 10. dub 2015 19:08:28

Re: Bionafta

Příspěvekod Zdeněk » úte 25. srp 2015 18:50:43

Ahoj přátelé a příznivci Multinek!
Když se nikdo neozval, ani na netu jsem nic nenašel, rozhodl jsem se udělat pokusného králíka. Multinka měla najeto 218.000km, palivový filtr nikdo neměnil nejmíň 70.000km, proto jsem si koupil rezervní, kdyby se ucpal. Poprvé jsem dotankoval 40 litrů bionafty B100, pak už jsem jezdil jen na ni. Během pár měsíců jsem najezdil 10.000km, pak jsem nechal vyměnit olej a palivový filtr. Byl jsem zvědavý v jakém je stavu, tak jsem ho rozebral. Papír byl pouze mastný, bez větších nečistot, myslím že by klidně ještě posloužil. Nejvíc mne překvapilo, že bionafta nesmrdí, tak stačilo ruce pouze utřít.
A celkový dojem? Nepozoruji žádný rozdíl, spotřeba naprosto stejná ( kolem 6,5 litru, měřeno výpočtem při dotankování, nemám palubní počítač), výkon také, snad jen malinko horší starty, asi o 2 otáčky víc proti normální naftě. Jezdím prakticky denně, i když převážně krátké trasy.
Samozřejmě nikoho do používání bionafty nenutím, je to hlavně věc názoru asi jako používání prémiových paliv, já jsem ale zatím ušetřil cca 4.000 Kč, tak budu na "Babišovku" jezdit dál.
Zdeněk
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát 10. dub 2015 19:08:28

Re: Bionafta

Příspěvekod VÁCLAV » pát 04. zář 2015 5:47:36

Jsem spíš zvědavý co to udělá s motorem z dlouhodobého hlediska,vstřiky atd.Já bych to tam fakt nedal,ale každýho volba.
VÁCLAV
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 20. srp 2011 10:04:39

Re: Bionafta

Příspěvekod Ivo » ned 18. říj 2015 13:21:04

Ahoj, chystám koupi Multi 1,9 , takže zatím nemám zkušenosti, ale myslím, že bionafta používaná za vyšších teplot by motoru uškodit nemusela. Určitě bych se vyvaroval používání při teplotách pod 10 st C.
Ivo
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 13. říj 2015 22:18:02


Zpět na Motor - Diesel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron